Köpekler neden kendi dışkılarını yerler?

Dışkı yemenin (coprophagia) kesin sebebi bilinmiyor. Bu konuda pek çok teori var. Kendi dışkısını yiyen pek çok köpekte beslenme yetersizliğine rastlanmamıştır. Ancak bazı sağlık sorunları, örneğin pankreas yetmezliği, iç parazitlere bağlı beslenme bozukluğu veya açlık, koprofajiyi şiddetlendirir. Bazen, pansiyonlarda kalan köpekler can sıkıntısı veya stresten kendi dışkılarını yerler. Bir araştırmacıya göre, sahipleri tarafından yanlış yere tuvalet yaptğı için cezalandırılan köpekler, "kanıtı" ortadan kaldırmak için kendi dışkılarını yerler.

Bir başka teoriye göre; koprofaji, büyümeyle geçen bir özelliktir. Köpeklerin akrabası olan kurt ve çakallar da kendi dışkılarını yerler. Otçul hayvanların dışkılarını yedikleri de görülmüştür. Bunun sebebinin, otçul hayvan dışkılarının bol miktarda B vitaminlerini içermesi olduğu sanılmaktadır.

Bazı durumlarda koprofaji, diğer hayvanlardan seyretmek suretiyle öğrenilen bir davranıştır. Bazen de yavru köpekler herşeyin tadına bakmak isterler. Dişi köpekler normal olarak kendi yavrularının dışkılarını yerler. Bu, düşmanlardan korunmaya yönelik tamamen içgüdüsel bir davranıştır.

Son olarak, bazı köpekler kendilerine lezzetli geldiği için dışkılarını yerler.

Köpeğinizi kendi dışkısını yiyor diye asla cezalandırmayın. Bu, koprofajiyi şiddetlendirebilir. Unutulmaması gereken en önemli şey, koprofaji bir alışkanlık veya takıntı haline gelmeden, farkına varılır varılmaz, mümkün olan en kısa sürede önüne geçmeye çalışmalıdır. Böylece başarı şansı artar.

Diğer Sayfalar

Doğru Köpek Seçimi. Hangi Cins? Yavru mu? Erişkin mi?
Köpeklerin günlük bakımı nasıl yapılmalıdır?
Köpeğim çok tüy döküyor. Ne yapmalıyım?
Köpekler neden kendi dışkılarını yerler?