Kadango (Borleyi) Akvaryum Balığı

Kadango

Copadichromis borleyi, Malawi Gölü'nde yaşayan türlerdendir. Dünyada kadango ismiyle de tanınır. Hem erkek hem de dişilerinin güzel görünüme sahip olması onu aranan türler arasına sokar. Birkaç farklı varyetesi olmasına karşın en yaygın bulunabileni red borleyi dir.

Erkekler olgunlaştığında baş kısmı parlak metalik maviye döner, gövde turucu-kırmızı arası bir renge bürünür. Üst yüzgecin uç kısımları beyazdır. Erkeklerin erişkin renklerine kavuşması gecikebilir. Dişilerin gövdesi gridir, gümüşi parlaklığa sahiptir. Yüzgeçler ve kuyruk turuncu rengi korur.

Akvaryum koşullarında ortalama 15 cm boya ulaşır, nadiren 20 cm üzerine çıkabilir. Bakılması diğer Malawi türlerine oranla biraz daha fazla özen gerektirir. Su kalitesindeki bozulmalara hassastırlar. Kötü koşullarda uzun süre kaldıklarında vücutlarında beyaz-kırmızı lekeler oluşur, günler içerisinde bu lekeler büyüyerek deride kabarık lezyonlar oluşabilir. Bu aşamada suya müdahale şarttır.

Barışçıl bir tür olan Borleyi, Pseudotropheus gibi sert türlerle birarada bulunduğunda yaralanmalar sık görülür. Karma akvaryumda bakılacaksa bu durum dikkate alınmalıdır. Ürkektirler, özellikle parlak ışıktan çok korkarlar. Akvaryum ışığını kademeli artırmak iyi sonuç verecektir.

Ağızda kuluçka yaparlar. Yumurtaları şaşılacak derecede iridir. Buna rağmen 50 den fazla yumurtayı ağzında tutabilir. Ürkekliği üretimde de sorunlara yol açar, strese girip yumurtaları ilk günlerde yutması nedeniyle üretimi biraz güçtür.