Melek Balığı

Melek Balığı

Melek Balığı'nın Görünüşü:

Son derece zarif ve asil görünüşlü balıklardır. Seçici üretim yöntemleriyle çeşitli desenlerde ve biçimlerde alt türler türetilmiştir. İyi cinslerinin gözleri kırmızıdır. Bazılarının vücutlarında ve yüzgeçlerinde metalik mavinin, sarının ve yeşilin tonları bulunur.

Melek Balığı'nda Cinsiyet Ayrımı:

Cinsiyet ayrımını yapmak bazen zordur. Dikkatli bakılırsa yandaki resimde de görülebileceği gibi bazı yetişkin erkeklerin alınlarında hörgüç biçiminde çıkıntıları vardır. Üreme zamanları cinsiyetleri daha kesin bir biçimde belirlemek mümkün olur; dişilerin yumurta tüpü yuvarlak uçlu ve kalın, erkeklerin sperm tüpü ise sivri uçlu ve incedir.

Melek Balığı'nın Beslenmesi:

Spirulina yosunu da içeren kaliteli kuru yemler, bulunabilirse kaliteli donmuş canlı yemler. Ara sıra kıvırcık ve haşlanmış ıspanak yaprakları verilebilir. Akvaryumlarında black molly gibi birkaç yetişkin dişi canlı doğuranın bulunması da beslenmelerine önemli bir katkıda bulunacaktır.

Melek Balığı için gerekli akvaryum şartları ve bakımı:

Doğal ortamlarından getirtilen vahşi örneklerinin akvaryumlarda yaşatılmaları oldukça zorken nesiller boyu akvaryumlarda üretilen evcil ırklarının bakımları kolaydır. Yine de sağlıklı yaşamaları için yüksek ve geniş akvaryumlar (yükseklik en az 50 cm) ve iyi bir filtre düzeni gerektirirler. Canlı ve kuru yemlerle çok yönlü beslenme ve düzenli su değişimleri ihmal edilmemelidir. İyi bakıldıklarında melek balıları 10 yıldan uzun bir süre yaşayabilirler.

Gençken sürüler halinde dolaşan, cinsel olgunluğa ulaştıklan sonra ise eşleşen ve akvaryumda bir bölgeye sahip çıkan (teritoryal) tek eşli (monogamik) balıklardır. Kumları kazmaz ve bitkilere zarar vermezler. Rasbora, çöpçü (corydoras) mozayik gurami, black molly ve bazı cüce çiklit türleri gibi sakin balıklarla çok iyi uyuşabilirler. Akvaryumlarında rahatsız edici bir balık varsa kesinlikle çıkarılmalıdır; stres yüzünden bir köşede saklanıp yemden kesilebilirler.

Bayrak çiklit (mesonauta festiva, eski adı: cichlasoma festivum) melek balıklarıyla birlikte yaşayabilecek ideal bir arkadaş türdür. Doğal ortamlarında da beraber bulunan bu türlerin gerektirdikleri akvaryum şartları da aynıdır. Melek balıkları diskus balıklarıyla kesinlikle aynı akvaryuma konulmamalıdır; hassas diskus balıklarına kendilerinin bağışıklı oldukları birçok parazit türünü bulaştırabilirler. Yetişkin melekler neon boyundaki balıkları yutabilirler.

Melek balığı akvaryumlarını özellikle bizde amazon adıyla tanınan echinodorus türleriyle yüzmelerine yer bırakacak şekilde bitkilendirmek gerekir. Arkalara vallisneria türleri dikilebilir. Dikine yerleştirilecek mopani kökleri hem akvaryuma güzellik kazandırırlar hem de melek balıklarının kendilerini doğal ortamlarında hissetmelerine yardımcı olurlar. Ön planda ise daha alçak cryptocoryne türleri dikilebilir.